Kochani, tematem dzisiejszej lekcji są :Emocje: Złość, smutek, strach
Wielokrotnie poruszaliśmy temat emocji na naszych zajęciach. 
Emocje, czyli inaczej uczucia- są nierozłącznym elementem naszego życia. Towarzyszą każdemu w przeróżnych codziennych sytuacjach. 
Emocje możemy podzielić na pozytywne i negatywne. Nie zachęcam do dzielenia ich na : dobre i złe, gdyż w moim przekonaniu : wszystkie emocje są dobre. Wszystkie są nam bardzo potrzebne. Jedynie niektóre z nich są nieprzyjemne i czasem nie potrafimy ich w odpowiedni sposób wyrazić, jak np. złość, smutek, strach. Jednak mimo nieprzyjemnych odczuć z nimi związanych oraz nieumiejętności wyrażania ich w odpowiedni sposób (tego można się nauczyć :) ), każda z tych emocji jest nam potrzebna, każda czegoś nas uczy, o czymś nas informuje.
O czym może informować nas złość? O granicach naszych i innych ludzi. Każdy z nas posiada takie granice, których przekroczenie budzi w nas dyskomfort (czujemy się niemiło, nieprzyjemnie), budzi w nas po prostu złość. Np.gdy ktoś obrazi bliską nam osobę- określi ją w sposób obraźliwy- bardzo prawdopodobne, że przekroczy naszą granicę- poczujemy złość lub inną nieprzyjemną emocję.Tak samo my możemy przkroczyć granicę innego człowieka np. uderzając go, popychając, szturchając. Wówczas w drugim człowieku może uruchomić się emocja zwana złością, czy też smutkiem. Złość uczy nas przestrzegać granic innych ludzi oraz poznawać siebie pod tym kątem.
A czego uczy nas strach ? Co by było, gdybyśmy nie odczuwali strachu? Może dotknelibyśmy ognia, weszlibyśmy na ulicę pełną rozpędzonych aut, a może wpuścilibyśmy do domu zupełnie obcą nam osobę. Strach jest pewnego rodzaju gwarantem bezpieczeństwa. Informuje nas o czymś potencjalnie groźnym, niebezpiecznym.
I w końcu smutek. Jaka jest rola smutku?W przeciwieństwie do innych emocji, smutek zamiast nas pobudzać do czegoś, odbiera nam tą energię- pozwala nam się zatrzymać, pobudza nas do refleksji, kieruje do wewnątrz nas- abyśmy na chwilkę się zatrzymali i przyjrzeli swojemu wnętrzu. Smutek jest też naturalną odpowiedzią na poczucie jakiejś straty. Dzięki smutkowi wiemy co jest dla  nas ważne, to także czasem poprzez smutek komunikujemy innym, że potrzebujemy pomocy.

Na koniec poproszę Was o wykonanie poniższego ćwiczenia :

https://wordwall.net/pl/resource/1709273/psychologia/emocje-krzy%c5%bc%c3%b3wka